Bir yüzey üzerine tatbik edildiginde, dekoratif ve koruyucu bir tabaka olusturan kimyasal bir malzeme olarak tanimlanir. Bu malzeme belli prensipler dahilinde, formüle edilen ve bünyesinde dört esas unsur bulunan kimyevi bir karisimdir.

Baglayicilar
Pigmentler ve dolgu malzemeleri
Kimyasal katkilar
Çözücüler (Solvent+Su)
Boyadan Beklentiler 
Burada kullanici beklentilerinden, özellikle boya uygulayan ustalarin veya tüketicilerin iyi bir boyadan beklentilerine yer vermek gerekirse,
Örtücülük
Beyazlik
Su kaldirma gücü (Boya kivamini su ile ayarlamak)
Rahat uygulama
Ekonomi
Renklilik
Sarfiyat
Uygun Boya Seçimi 

Öncelikle yüzeye uygun bir boya seçilmeli ve yardimci malzeme gerekiyorsa  yüzeye ve boyaya uygun olmasina dikkat edilmelidir. Boya satin alinirken kaliteli olani tercih edilmelidir.Ucuz ve kalitesiz boyalar metrekare bazinda kaliteli boyalarla ayni maliyete gelir. Ancak az bir fiyat için yapilan tasarruf ,ileride büyük zararlara neden olabilir. Piyasada her kalitede boya,astar ve tiner  bulunabilir. Ancak uygulamada daha iyi sonuç almak için yüzeye uygun boya, astar ve tiner kullanilmasi önerilir.
Boya seçerken, satin alinan ürünün TSE standartlarini tasiyip tasimadigi, üretici firmanin ISO 9000 belgesine sahip olup olmadigi  kontrol edilmelidir.Iç ve dis mekanlarda kullanilacak rengin mekana uygun  olup olmadigi küçük bir yüzeyde denenmelidir.  
Boya Uygulamasında Temel ilkeler
Öncelikle uygulamasi yapilacak boyaya iliskin gerekli alet ve cihazlarin eksiksiz mevcut olmasi gereklidir.Boya uygulamasinda en önemli kural daima ayni sistemde ayni markaya ait ürünler kullanilmalidir. Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatlarina mutlaka uyulmalidir. Hiçbir boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalidir. Uygulama yapilacak boya cinsine göre yüzey hazirlanmalidir. Varsa mimari detay hatalari giderilmelidir. Ilk defa boyanacak yeni çimento sivali veya brüt beton yüzeyler için en erken uygulama 3-4 hafta sonra yapilmalidir. Bütün boyalar uygulamadan önce ambalajinda iyice uygun bir karistirici ile karistirilmalidir. Ahsap koruyucu, selülozik dolgu vernigi ve epoksi grubu ürünleri ambalajinda karistirildiktan sonra, baska bir kaba alinarak tekrar karistirilmalidir. Boyalar çok sicak ve çok soguk ortamlarda uygulanilmamalidir.
Boyama islemi ince katlar halinde yapilmalidir.
Boyaya toz veya sivi katki yapilmamalidir ve ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranindan daha fazla inceltilmemelidir.
Iyi yapisma saglamak için, parlak yüzey mutlaka matlastirilmalidir.
Artan boyayi tekrar kullanabilmek için, boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ilave edilmeli ve karistirilmadan agzi kapatilarak serin bir yerde saklanmalidir.
Boya Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Saglık Kuralları 

Boyaya baslamadan önce ellerinizi koruyucu bir kremle nemlendirin, bu size kolay temizlik yapmanizi saglar. Ellerinizi tiner ile temizlemeyin, tiner derinizdeki koruyucu yag tabakasinin yok olmasina ve bunun sonucunda çatlamalar olusmasina sebebiyet verir.Sentetik boya ve astarlar, yagli boyalar, vernikler ve tinerler yanici malzemelerdir; alevden isi üreten yerlerden elektrik kaçaklarindan uzak, havalandirmali mekanlarda siki bir sekilde kapali olarak bulundurmalidir. Alev almis boya,tiner ve vernikleri su ile söndürmeye çalismayin, su alevi güçlendirecektir. Bu gibi durumlarda mümkünse yangin söndürücü kullanin yada kalin battaniye tarzi seyler ile üzerini islatip alevi kontrol edebilirsiniz. Su ile inceltilen boyalar insan sagligi için fazla problem teskil etmezler, sentetik boyalar ve tinerler kullanirken buharlastigi için havadaki oksijen azalacagindan solunum problemleri ortaya çikabilir, bu yüzden kursunsuz, aromatsiz ürünleri tercih etmeli ve havalandirma iyi yapilmalidir. Vücuda siçramalarda özellikle göz bol sabunlu su ile yikanmali ve bol su ile durulanmalidir, el, yüz ve deri sabunlu bez ile silinip bol su ile durulanmalidir.
Silikon: Tek komponentli, antibakteriyel, hizli kuruma,mükemmel yapisma ve sizdirmazlik saglayan yüksek  teknoloji silikondur.Cam, pvc, metal, agaç, banyo ve mutfaklardaki fayans, lavabo, küvet, dus kabini, sihhi tesisat elemanlarinin montaj ve tamirlerinde yapisma,doldurma ve su izolasyonu amaci ile kullanilir. Kendi özel silikon tabancasi ile kullanilir. Ucu kesilen tüpe plastik kullanma çubugu takilarak kullanilacak yüzeye göre  falçata ile kesilir ve  tabanca ile sikilarak tatbik edilir. Uygulanacak yüzeyler maskeleme banti ile korumaya alinmali ve uygulama sirasinda özellikle parmakla yapilan düzeltmelerde mutlaka plastik eldiven kullanilmalidir.   
Betek Poliköpük: Poliüretan esasli tek bilesenli nemle sertlesen kullanima hazir köpüktür. Polietilen, slikon ve teflon hariç her türlü insaat malzemesine yapisma gücüne  sahiptir.  Kullanilacak zemin temiz ve yagsiz olmali, korunmasi gereken yüzeyler bantla kapatilmali kuru  yüzeyler nemlendirilmelidir. 

Uygulama yapmadan önce ürünü 30-40 sefer kuvvetlice çalkalayiniz. Kutu dikey durumda iken kapagini açip uygulama çubugunu vidalayiniz.Kutuyu bas asagi çevirip  bosluklari asagidan yukariya dogru 1/3'ü kadar doldurunuz. Direkt günisigina maruz birakmayiniz. Yas iken aseton yardimiyla temizlenebilir. Yaklasik 10 dakika içinde kabuk baglayan malzeme 1-1,5 saat içinde kesilecek duruma gelir ve 24 saat içinde tam kurumasini yaparak tamamen sertlesir.
Su bazli ve sentetik bazli boya kelimeleri ne ifade eder ?
Eger boyanin incelticisi su ise bu boyalar su bazli boyalardir. Plastik boyalar, akrilik boyalar,silikon esasli boyalar su bazlidir. Eger boyanin incelticisi sentetik tiner ise bu boyalar sentetik bazli boyalardir.
Saten ve ipeksi mat kelimeleri neyi ifade eder ?
Bu terimler boyanin parlaklik derecesini gösterir. Saten, yari mat anlamina gelir. Mat ve parlak boya arasindaki parlaklik derecesini gösterir. Ipeksi mat ise mat ile yari mat (saten) arasindaki parlaklik derecesini gösterir. Pratikte yumurta kabugu ipek mat parlakliga örnek verilebilir. Saten ve ipeksi mat parlakliktaki boyalardan istenen performansin tam olarak alinabilmesi için, bu boyalarin macunlu, düzgün yüzeylere uygulanmasi önerilir.
Yüzeydeki boyanin su bazli boya mi , yoksa sentetik boya mi oldugunu anlamak için ne yapilmasi gerekir ?
Nemli beze bir miktar bulasik deterjani damlatilip yüzey bastirilarak silinmelidir. Eger yüzeydeki boyanin rengi beze çikiyorsa, boya su bazlidir. Renk beze çikmiyorsa boya sentetik boyadir.
Astarların Görevleri
Astar homojen olmayan yüzey emisini homojen hale getirir, aderasyonu (yapismayi) arttirir, boya sarfiyatini azaltir ve sonraki katmanlarda macun, boya gibi malzemelerin özelliklerini yitirmemesini ve yüzey ile bütünlesmesini saglar.
İlk Astarlar ve Kullanıldıkları Yüzeyler
Boya uygulamalarina baslamadan önce, mutlaka yüzey durumuna uygun astar kullanilmalidir.Tozuma karakterli çimento esasli mineral yüzeylerde (brüt beton, siva, vb..) 1 ölçek Capatect Lateks+2 ölçek su karisimi ile ilk astarlama islemi uygulanmalidir. Tozuma yapmayan çimento esasli mineral yüzeylerde (brüt beton, siva, vb.), betopan, alçipan levhalarda boya ve macun uygulamasina geçilmeden önce, dis cephelerde uygulanacak boyanin astari, iç cephelerde ise Alpina Astar veya Alpina Macun Astari ile ilk astarlama yapilmalidir. Saten alçi, kireç, badana, vb.tozuma yapan yüzeylere boya uygulamasina geçmeden önce; Alpina Seffaf Astar, Betek Saten Alçi Astari veya Alpina 1/7 Konsantre Astar uygulanmalidir.

 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF

Duyurular

ÜRÜNLERİMİZ YENİ

Boya, Kartonpiyer, Göbek , Kemer Amerikan Panel Kapı modellerimize ürünlerimiz menüsünden ulaşabilirsiniz.. .

TEŞEKKÜRLER ANKARA

Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder sağlıklı ve mutlu günler dileriz...

  Köroğlu Dekorasyonu takip etmeye devam ediniz...

DESENLİ BOYA

YENİ

Desenli boya uygularımız güncellenmiş olup yeni modellerimiz eklenmiştir.

 

DEKORASYON BİZİM İŞİMİZ.

 

DEKORATİF TAŞ KAPLAMA

YENİ

İç ve Dış Mekanların Gözdesi Dekoratif Taş Kaplama Uygulamamız Başlamıştır.

 

 

  KÖROĞLU DEKORASYON YENİ

Kredi Kartına 6-8-10-12 taksit seçeneklerimiz Siz değerli müşterilerimize başlamıştır.